بلاگ

نحوه پلمپ دفاتر

نحوه پلمپ دفاتر قانونی

نحوه پلمپ دفاتر

از آن جایی که همه تاجران طبق قانون تجارت ماده 6 مکلف هستند که رویداد های مالی کارهای تجاری  خود را در دفاتر قانونی روزنامه و دفتر کل ثبت کنند، این دفاتر باید طبق قانون تجارت ماده 11توسط ادارات ثبت مهر و امضاء شده و پلمپ شوند. اقدامات مربوط به پیگیری و پلمپ دفاتر و دریافت آن از وظایف حسابداران است. اداره کل ثبت شرکت ها امسال اقدامات ثبت نام و دریافت و پلمپ دفاتر قانونی را از طریق اینترنت انجام می دهد. به همین دلیل مراحل ثبت نام اینترنتی  و نحوه پلمپ دفاتر توسط موسسه راد محاسبان ایران  به شرح زیر تقدیم شما عزیزان می شود.

در ابتدا باید وارد سایت اداره ثبت شرکت ها بشوید. در قسمت راهنمای درخواست پلمپ دفاتر اشخاص حقوقی ثبت شده در مرجع ثبت شرکت ها، اطلاعات متقاضی حقوقی را پیدا کنید.

در صورتی که متقاضی پلمب دفاتر یک شخصیت حقوقی باشد و در مرجع ثبت شرکت ها اطلاعات مربوط به آن ثبت شده باشد، باید از قسمت اطلاعات متقاضی پلمب، بخش مشخص شده مربوط به این شخص حقوقی را انتخاب کنید.

نحوه پلمپ دفاتر

نحوه پلمپ دفاتر

با انتخاب شخص حقوقی خود، بخش های مختلف ورود اطلاعات در سیستم تغییر می کند. در ابتدا باید تابعیت و سپس شناسه ملی شخص حقوقی را وارد کنید. پس از آن شماره تلفن ثابت و کدپستی شخصیت حقوقی را دقیقا مانند اطلاعات شناسه ملی وارد می کنید.

 • نکته: دقت کنید که اطلاعات وارد شده باید مطابق شناسه ملی باشد. در غیر این صورت با خطای ذیل مواجه خواهید شد.

نحوه پلمپ دفاتر

در مرحله بعد باید از نحوه پلمپ دفاتر اطلاعات ” آدرس محل دریافت دفاتر پلمب شده ” را وارد کنید.

کاربران گرامی دقت داشته باشید که دفاتر پلمب شده، پس از پلمب صرفاً با توجه به استان یا شهر مقصد و نشانی مربوطه، به کدپستی درج شده در این قسمت برای درخواست کننده فرستاده می شود. بنابراین کاربران بایستی در وارد کردن این اطلاعات دقت لازم را به خرج دهند.

در صورتی که شهر مورد نظر کاربر، در موارد اطلاعات ارائه شده وجود نداشته باشد، آن شهر هنوز به سامانه مکانیزه پلمب دفاتر جاری ملحق نشده است. بنابراین کاربر باید برای درخواست دفاتر پلمب خود به روش مرسوم عمل کند.

نحوه پلمپ دفاتر

اطلاعات شخصیت حقوقی

در این قسمت کاربر باید اطلاعات شخص حقوقی را به دقت مشاهده و بررسی کند و در صورت مشاهده هر گونه مغایرت و یا عدم صحت اطلاعات به واحد ثبتی مربوطه مراجعه کند.

نکته نحوه پلمپ دفاتر: کاربران گرامی باید توجه داشته باشند که دفاتر پس از پلمب به ” نشانی” که در این قسمت نمایش داده شده است ارسال می شود. بنابراین در مورد صحت اطلاعات نشانی شخص حقوقی اطمینان پیدا کنید.

پلمپ دفاتر

با کلیک کردن بر روی گزینه ” تایید اطلاعات شخص حقوقی ” و سپس کلید  ” گام بعدی” تمام اطلاعات شخص حقوقی از سمت کاربر مورد تایید قرار می گیرد و در صفحه بعدی بر اساس همین اطلاعات شماره پیگیری به کاربر اختصاص داده می شود.

دفاتر

اطلاعات تکمیل کننده اظهار نامه

قبل از هر مورد، کاربران می توانند شماره پیگیری خود را در این صفحه ملاحظه کنند.

نحوه پلمپ دفاتر

نحوه پلمپ دفاتر

در این صفحه ابتدا باید سمت تکمیل کننده اظهار نامه مشخص شود و سپس اطلاعات مربوط به یکی از اعضاء هیات مدیره در پایین صفحه وارد شود.

اسامی بقیه اعضای هیات مدیره در صفحه بعدی وارد می شود.

پلمپ دفاتر

نحوه پلمپ دفاتر و هیات مدیره شرکت یا موسسه

اطلاعات مربوط به بقیه اعضاء هیات مدیره شرکت یا موسسه در این صفحه وارد می شود. اطلاعاتی مانند نام، نام خانوادگی، شماره همراه، کدپستی و غیره.

پس از ورود اطلاعات هر شخص بایستی بر روی گزینه ” ثبت اطلاعات شخص” کلیک کنید. پس از کلیک کردن بر روی این گزینه اطلاعات در پایین صفحه نمایش داده می شود و می توانید اطلاعات شخص دیگری را وارد کنید.

چگونگی پلمپ دفاتر

 • نکته : باید توجه کرد اطلاعات اشخاص با تابعیت ایرانی باید مطابق با کد ملی فرد باشد .

در صورتی که کاربران در طی مراحل نحوه پلمپ دفاتر قصد مشاهده اطلاعات هر کدام از افراد را داشته باشند می توانند بر روی علامت 047 کلیک کنند. چنان چه قصد حذف اطلاعات یک فرد را داشته باشید، پس از مشاهده اطلاعات آن شخص توسط کلید 047 با استفاده از کلید “حذف شخص ” می توان آن را حذف کرد.

چگونگی پلمپ دفاتر

در پایان با استفاده از کلید ” گام بعدی” می توانید به مرحله بعد وارد شوید.

نحوه پلمپ دفاتر

سمت هیات مدیره شرکت یا موسسه

در این صفحه از نحوه پلمپ دفاتر می توان سمت اعضای هیات مدیره را که اطلاعات آن ها در مرحله قبل وارد شده بود، مشخص کرد. ابتدا عضو هیات مدیره را مشخص می کنیم.

پلمپ دفاتر

سپس در مقابل آن سمت او را مشخص نمایید. بعد مدت تصدی وی را که محدود است و یا نامحدود است و تاریخ شروع سمت را نیز از تقویم مشخص شده انتخاب کنید.

پلمپ دفاتر

در قسمت بعدی وضعیت حدود حق امضاء اعضای هیئت مدیره را تعیین کنید.

پلمپ دفاتر

سپس همان سمت عضو هیئت مدیره را مشخص می کنید.

نحوه پلمپ دفاتر

نحوه پلمپ دفاتر

پس از وارد کردن تمامی اطلاعات ستاره دار مربوط به سمت هیات مدیره، با استفاده از کلید ” ثبت سمت شخص” سمت وی ثبت می گردد و می توان سمت شخص بعدی را وارد کرد.

نحوه پلمپ دفاتر

نحوه پلمپ دفاتر

با استفاده از علامت 047 می توان اطلاعات مربوط به سمت هر شخص را مشاهده کرد و یا آن را ویرایش نمود. در صورتی که قصد حذف اطلاعات یک شخص را داشته باشید، می توانید با استفاده از کلید “حذف سمت شخص” اطلاعات وی را حذف کنید.

باید توجه کنید که جهت حذف اطلاعات هر شخص قبل از آن باید بر روی علامت 047 کلیک کنید تا اطلاعات وی نمایش داده شود.

چگونگی پلمپ دفاتر

در آخر با زدن کلید ” گام بعدی” می توان به مرحله بعد وارد شد.

دفتر مورد تقاضا

در این قسمت نوع “دفتر مورد تقاضای شخص”، دفتر کل و روزنامه و همچنین” تعداد برگ های دفتر” و “تعداد جلد های دفتر ” آن توسط متقاضی تعیین می شود.

پلمپ دفاتر

در ادامه نحوه پلمپ دفاتر ابتدا دفتر روزنامه، تعداد صفحات و تعداد جلد را انتخاب می کنید و سپس کلید ذخیره را فشار می دهید.

چگونگی پلمپ دفاتر

سپس دفتر کل، تعداد صفحات و تعداد جلد را انتخاب می کنید و بعد کلید ذخیره را می زنید.

چگونگی پلمپ دفاتر

پس از ورود اطلاعات دفتر مورد تقاضا، باید کلید “ذخیره دفتر مورد تقاضا”را برای ذخیره اطلاعات کلیک کنید.

نحوه پلمپ دفاتر

نحوه پلمپ دفاتر

در صورتی که اطلاعات مورد نظر نیاز به حذف داشته باشد می توان با استفاده از”حذف دفتر مورد تقاضا” آن اطلاعات را حذف کرد.

پلمپ دفاتر

چنانچه کاربر نیاز به دفاتر خاص داشته باشد، می تواند بر روی قسمت “دفاتر خاص ” کلیک کند.

(دفاتر خاص دفاتری هستند که با توجه به الزامات شرکت ها و موسسات، توسط شخص متقاضی تهیه و چاپ می شود و متقاضی باید پس از اتمام مراحل درخواست و تایید نهایی، به ادارات پست مرکز استان یا شهرستان و در تهران به منطقه ۱۱ پستی واقع در خ کارگر جنوبی چهار راه لشکر مراجعه و نسبت به تحویل دفاتر خود اقدام نماید.)

چگونگی پلمپ دفاتر

نحوه پلمپ دفاتر

پس از ثبت تمام اطلاعات این صفحه با استفاده از کلید “گام بعدی” می توانید به مرحله بعد وارد شوید.

تایید صحت اطلاعات در نحوه پلمپ دفاتر

این صفحه از نحوه پلمپ دفاتر دارای دو بخش ” اظهار نامه پلمپ دفتر تجاری ” و” مدارک مورد نیاز” است. متقاضی باید در این صفحه صحت اطلاعات خود را تایید کند. این کار با کلیک کردن بر روی گزینه ” تایید اظهار نامه پلمپ و مدارک مورد نیاز” انجام می شود.

پلمپ دفاتر

در صفحه “مدارک مورد نیاز”، کلیه مدارکی که متقاضی نیاز است آن را آماده کند، مشخص شده است.

مدارک مورد نیاز پلمپ دفاتر

مدارک مورد نیاز پلمپ دفاتر

چنان چه متقاضی صحت تمامی اطلاعات را تایید کند، با استفاده از کلید” پذیرش نهایی” کلیه اطلاعات درخواست به سازمان ارسال می شود.

مدارک مورد نیاز پلمپ دفاتر برای پست کردن به اداره ثبت شرکت ها(اشخاص حقوقی)

 1. اصل اظهارنامه پلمپ دفاتر مهر و امضاء شده دریافتی از اینترنت
 2. تصویر آخرین روزنامه رسمی شخصیت حقوقی
 3. تصویر کارت ملی مدیر عامل
 4. اصل یا تصویر وکالت نامه و یا معرفی نامه برای اشخاص دولتی

مدارک مورد نیاز نحوه پلمپ دفاتر برای پست کردن به اداره ثبت شرکت ها(اشخاص حقیقی )

 1. اصل اظهارنامه پلمپ دفاتر مهر و امضاء شده دریافتی از اینترنت
 2. تصویر کارت ملی متقاضی پلمپ دفاتر
 3. تصویر پروانه کسب و یا مجوز فعالیت کسبی

حداکثر ظرف ۳ روز تقویمی از طریق باجه های پستی به صورت پیشتاز به نشانی : تهران، تقاطع خیابان میرداماد با اتوبان مدرس، پلاک ۲۷۲ ،کد پستی ۱۱۱۳۱۱۳۳۳۱ ارسال شود.

 • قابل توجه : پس از ارسال مدارک و اخذ کد پیگیری، قسمت پیگیری درخواست سایت اداره ثبت شرکت ها، بخش پلمپ دفاتر را انتخاب کنید. سپس شماره پیگیری و تاریخ تحویل مدارک به پست را وارد کرده و بر روی ارسال اطلاعات پستی کلیک نمایید.

پس از دریافت شماره پیگیری در سامانه اداره ثبت شرکت ها، رهگیری مرسوله پستی قابل پیگیری است.

کاربران گرامی باید توجه داشته باشند که پس از پذیرش نهایی درخواست، در صورتی که مدارک مورد نیاز در موعد مقرر به ثبت شرکت ها ارسال نگردد، باعث عدم اعتبار درخواست ارائه شده می گردد.

پلمپ دفاتر

نحوه پلمپ دفاتر

ارسال اطلاعات پستی

پس از کلیک بر روی کلید پذیرش نهایی، صفحه زیر نمایش داده می شود که شامل اطلاعات درخواست مورد نظر متقاضی می باشد.

ارسال اطلاعات

در این صفحه “اطلاعات پستی” مربوط به مدارک ارسال شده نیز وجود دارد. متقاضیان محترم بایستی پس از ارسال مدارک از طریق پست، شماره بارکدپستی، تاریخ تحویل مدارک به پست و نوع مدرک چاپی خود را در این قسمت مشخص کنند. سپس با استفاده از کلید “ارسال اطلاعات پستی” اطلاعات مربوط به ارسال مدارک به پست را به سازمان ثبت اسناد ارسال کنند.

کاربران دقت کنند که ورود و ارسال اطلاعات پستی الزامی است .

پس از پذیرش نهایی در نحوه پلمپ دفاتر می توان دو نسخه پرینت به شرح ذیل را تهیه کرد.

 1. نسخه اظهارنامه پلمپ دفاتر
 2. نسخه رسید پذیرش درخواست پلمپ

که لازم است هر دو نسخه بعد از اتمام کار پرینت گرفته شود. سپس باید نسخه اظهارنامه را همراه با مدارک به اداره پست مربوطه برده و برای اداره ثبت پست کنید.

نحوه پلمپ دفاتر

دفاتر

نحوه پلمپ دفاتر

با استفاده از کلید “چاپ رسید پذیرش درخواست پلمپ” از طرف سیستم رسیدی از درخواست به کاربر داده می شود .

پلمپ دفاتر

در صفحه “مدارک مورد نیاز”، کلیه مدارکی که نیاز است متقاضی آن را حاضرکند، مشخص شده است.

نحوه پلمپ دفاتر

دفاتر پلمپ

در پایان مطلب نحوه پلمپ دفاتر تاکید می کنیم پس از ثبت درخواست اینترتی پلمپ دفاتر، ارسال مدارک از طریق دفاتر پستی منتخب الزامی است. پس از ارسال مدارک از طریق پست و درج شماره رسید پستی در قسمت درخواست پیگیری پرتال اداره ثبت شرکت ها، مدارک به وسیله کارشناسان اداره شرکت ها بررسی شده و در صورت مغایرت نداشتن مدارک ارسالی با اطلاعات موجود در اداره ثبت شرکت ها، صحت اطلاعات تایید می گردد. سپس اجازه پرداخت وجه دفاتر و پلمپ آن ها را می دهند و با مراجعه به سایت، پرداخت وجه تعیین شده را به صورت اینترنتی انجام می دهید.

در تصویر زیر یک نمونه تصویر تایید کارشناس و اجازه پرداخت وجه پلمپ را ملاحظه می کنید.

پلمپ دفاتر

تصویر مجوز پرداخت اینترنتی پلمپ دفاتر قانونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.