بلاگ

اصول حسابداری مالی

اصول حسابداری مالی

اصول حسابداری مالی چیست؟

اصول حسابداری مالی مجموعه ای از قوانین و دستورالعمل های مدیریت مالی است که شرکت ها و سایر ارگان ها باید هنگام گزارشگری صورت های مالی از آنها پیروی کنند. این قوانین بررسی صورت های مالی را با استانداردسازی اصطلاحات و روش هایی که یک حسابدار و حسابرس باید استفاده کند، آسان تر می کند. (شما میتوانید با مراجعه به شرکت راد محاسبان ایران تمام کار های مربوط به حسابداری مالی را انجام دهید).

به همان اندازه مهم است که بدانید چگونه این اصول را به درستی اعمال کنید تا از اشتباهات پرهزینه احتمالی در آینده جلوگیری کنید، و اگر  خودتان حسابداری را انجام دهید یا شخص دیگری را برای مدیریت آن استخدام کنید ضرر نکنید.

شاخه های مختلف حسابداری

اصول حسابداری مالی قوانین مالی و دستورالعمل های اقتصادی هستند که مفاهیم حسابداری را به شما نشان می دهند که مطابق با اصل حسابداری پذیرفته شده عمومی (GAAP) عمل می کنند و به شما کمک می کنند تا موارد دقیقی در مورد هزینه، درآمد و نتایج کسب و کار خود بسازید.

علاوه بر این، تمام شاخه های مختلف حسابداری به اصول اولیه حسابداری مالی متکی هستند و از آنها استفاده می کنند زیرا آنها استراتژی اقتصادی اساسی را برای هر کسب و کاری ارائه می دهند.

  1. اصل تشخیص درآمد

درآمد، پولی است که در نتیجه فعالیت های بنگاه اقتصادی به وجود می آید. آیا موضوع اصلی مربوط به درآمد، تعیین زمان ایجاد درآمد است؟

درآمد زمانی شناسایی می شود که انتظار کافی وجود داشته باشد که منافع اقتصادی آتی به پروژه سرازیر شود و ارزش آن منافع قابل اندازه گیری باشد.

به طور کلی درآمد بر اساس زیر شناسایی می شود:

مبنای تولید

مبنای فروش

مبنای نقدی

مبنای اکتساب

مبنای تولید برای تأسیساتی که درگیر فعالیت های بلندمدت هستند مانند شرکت های ساختمانی مناسب است.

جایی که درآمد بر اساس میزان اجرای معامله شناسایی می شود، یعنی با توجه به سطح دستاوردی که در تاریخ ترازنامه به مکانیسم فعالیت قرارداد رسیده است.

درآمد حاصل از فروش کالا در صورتی شناسایی می شود که واحد تجاری خطرات و مزایای مالکیت کالا را با توانایی اندازه گیری دقیق ارزش درآمد و همچنین تعیین هزینه های مربوط به آن درآمد به خریدار منتقل کرده باشد.

مبنای نقدی برای سازمان‌های خوداشتغالی مناسب است، زیرا ممکن است قبل از انجام خدمت یا بعد پرداخت شود.

در حالی که مبنای تملک برای درآمدهای مربوط به خرید دارایی‌ها قبل از واگذاری مناسب است.

اصول حسابداری مالی

اصول حسابداری مالی

  1. اصل هزینه

اصل بهای تمام شده یکی از مهم ترین اصول حسابداری مالی است که اصل بهای تمام شده است و اینکه دارایی ها به صورت نقدی ثبت شوند و عاقلانه است که پرداخت بابت به دست آوردن آن ها در عین بی توجهی به تغییر آن.

بنابراین، دارایی ها بدون توجه به ارزش بازار در زمان تهیه صورت های مالی، به بهای تمام شده تاریخی در دفاتر، سوابق و صورت های مالی ظاهر می شوند.

  1. اصل تطبیق درآمدها با هزینه ها

برای تعیین نتیجه کسب و کار واحد حسابداری از سود یا زیان، درآمدهای به دست آمده با مخارج و هزینه هایی که برای کسب این درآمدها در طول دوره حسابداری استفاده شده است، تطبیق داده می شود.

  1. اصل سازگاری

از جمله اصول حسابداری مالی، اصل سازگاری است . هدف این اصل تداوم اعمال قوانین و رویه های حسابداری از یک دوره به دوره دیگر است تا بتوانیم بین دوره های حسابداری مقایسه ای انجام دهیم.

این اصل به این معنا نیست که قوانین حسابداری استفاده شده قابل تغییر نیستند. بلکه تغییر به شرط افشاء و بیان توجیه آن قابل انجام است.

اصول حسابداری مالی

اصول حسابداری مالی

چرا اصول حسابداری مالی مهم است؟

اصول پذیرفته شده عمومی حسابداری مالی بسیار مهم هستند چون قوانین گزارشگری و حسابداری را تعریف می کنند. این قوانین، که معمولا چارچوب GAAP نام دارند ، یکپارچگی را در گزارشگری مالی از شرکتی به شرکت دیگر در تمام صنایع حفظ می‌ نمایند.

به یاد داشته باشید، تمام هدف حسابداری مالی ارائه اطلاعات مفید به استفاده کنندگان از صورت های مالی است. اگر همه اطلاعات مالی خود را متفاوت گزارش کنند، مقایسه شرکت ها دشوار خواهد بود. اصول حسابداری قوانینی را برای گزارشگری اطلاعات مالی تعریف می کند، به طوری که همه شرکت ها را می توان به طور یکسان با هم مقایسه کرد.

مزایا و معایب حسابداری مالی

حسابداری مالی شاخه‌ای از حسابداری است که تمام اطلاعات مالی را ثبت کرده و آن‌ها را برای تعیین وضعیت مالی شرکت تجزیه و تحلیل می‌کند. فرآیند ثبت، خلاصه، تجزیه و تحلیل و ارائه کلیه تراکنش های مالی یک کسب و کار در قالب صورت های مالی است.

حسابداری مالی شامل تهیه چندین صورت مالی مانند صورت سود و زیان، صورت جریان وجوه نقد، ترازنامه و غیره با استفاده از اصول حسابداری مالی است . این صورت های مالی به طور معمول توسط شرکت ها تهیه و به کلیه ذینفعان ارائه می شود.

اصول حسابداری مالی

اصول حسابداری مالی

هدف حسابداری مالی :

هدف حسابداری مالی و اصول حسابداری مالی ارائه تصویری منصفانه و دقیق از امور مالی یک کسب و کار به همه ذینفعان است. این کار طبق قوانین مندرج در GAAP یا IFRS انجام می شود . ابزار مهمی برای مدیریت در تصمیم گیری است زیرا برای اهداف تصمیم گیری و پیش بینی به گزارش های مالی متکی است.

صورت های مالی تهیه شده توسط حسابداری مالی، جنبه های زیر را از تجارت در نظر می گیرد. هزینه ها، درآمدها، دارایی ها، حقوق صاحبان سهام و بدهی. حسابداری مالی نقش مهمی در افزایش سودآوری و کارایی دارد زیرا به مدیریت تمام منابع مالی یک تجارت کمک می کند. انجام حسابداری مالی در عملیات آن به طور قانونی توسط هر شرکت تجاری مورد نیاز است.

کاربرد های مهم حسابداری مالی:

1-نگهداری ثبت کسب و کار

حسابداری مالی هر معامله یک سازمان تجاری را ثبت می کند. به طور سیستماتیک یک دفتر کل مناسب از تمام معاملات نقدی نگهداری می کند. برخلاف حافظه انسانی که توانایی محدودی برای به خاطر سپردن چیزها دارد، حسابداری مالی می تواند مقادیر زیادی از معاملات را ثبت کند.

2-جلوگیری و کشف تقلب

اجتناب و کشف تقلب یا اشتباه نقش مهمی در حسابداری مالی و اصول حسابداری مالی ایفا می کند. این به طور منصفانه تمام داده های مالی را که توسط مدیریت برای اهداف تجزیه و تحلیل استفاده می شود، ثبت می کند. این داده ها به عنوان یک راهنما عمل می کند و احتمال هر گونه تقلب یا خطا را کاهش می دهد.

3-وضعیت مالی واقعی را ارائه دهید

حسابداری مالی موقعیت مالی واقعی سازمان ها را آشکار و توضیح می دهد. هر جنبه مالی را ثبت می کند و هر از چند گاهی آن را در اختیار تیم مدیریت داخلی قرار می دهد. مدیران به طور منظم از طریق داده های ارائه شده توسط حسابداری مالی، بینش واقعی همه امور مالی سازمان را به دست می آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.